Logo

Let's Do Math - Open Middle Proporational Reasoning with Kelly DeLong - Shared screen with speaker view
Dee Crescitelli
28:09
Dee from KCM- in Georgetown, KY today. I will be monitoring the chat. Welcome!
Dee Crescitelli
29:59
Today's slides: https://www.kentuckymathematics.org/docs/kcm_virtual/KCM_Virtual_Middle_School-Kelly_DeLong-presentation.pdf Today's handouts: https://www.kentuckymathematics.org/docs/kcm_virtual/KCM_Virtual_Middle_School-Kelly_DeLong-handouts.pdf
Haley Hall
31:16
Just joining to see your smiling face!
Leah White
35:44
the first one is 1.12 per roll the second one is 1.33 per roll ...so
Maggie
35:46
I am worried it's a trap bc one said regular rolls and one said big rolls.
Deron Hitch
35:46
Bounty is the better buy. I used fractions and common denominators.
Julie Adams
35:46
8 rolls is a better buy!
Haley Hall
36:02
eight rolls becuase its 1.12 instead of 1.33
Lisa Riggs
36:03
I also look for the number of sheets or square feet to determine value
Shelby Tucker
36:04
8 rolls
Deron Hitch
36:09
Bounty 8 rolls i meant
Cindy Aossey
36:13
Bounty - I looked at how much more than $1 per roll for each package
Ellen Mabe
36:17
8 rolls a better buy
Lesley Holley
36:17
I need to know how many are on each roll.
Amanda Brame
36:21
8 rolls is a better deal.
Bonny Davenport
36:27
8 rools
Amanda Brame
36:56
I do that too Lisa
Julie Adams
36:58
although I am partial to the select a size option of towels!
Dee Crescitelli
37:24
Me too, Julie!
Deron Hitch
38:02
I did the same thing, but used 24
Amanda Brame
38:12
I did 8.99 /8= 1.12 per roll. and 7.99/6= 1.33 a roll.
Dee Crescitelli
38:37
That was my first way as well, Amanda.
Dee Crescitelli
42:01
My second way was to round to the nearest dollar: 9/8 compared to 8/6. Works for quick grocery math.
Lesley Holley
42:11
This is the worst buy.
Carrie Riley
42:18
8 rolls is still the better buy
Deron Hitch
42:21
Didn't change
Cindy Aossey
42:23
This one is $1.50 per roll, so is worse than both the others
Maggie
42:28
Rounding was the biggest obstacle for students in my Dual Credit courses. Typing their answers into the collegiate computer software meant their answers had to be rounded correctly and many of them struggled with that. That was a really good point, Kelly.
Amanda Brame
42:29
I agree with carrie
Haley Hall
42:32
Didn't change
Haley Hall
43:03
Does it always kelly?
Lisa Riggs
45:27
When my daughter shops with me that is her role. To determine which size, or brand is the Best Buy.
Dee Crescitelli
46:26
That's great- Lisa! Good parenting!
Cindy Aossey
47:25
Kids can TASTE mathematics - I love it!
Leah White
47:30
the second one
Cindy Aossey
47:47
4:5 - It's closer to being half orange
Dee Crescitelli
48:35
Yes- comparing to benchmark fractions! Harkening back to intermediate fraction work. :-)
Lesley Holley
48:37
The one with 4 parts orange, 5 parts Fresca
Carrie Riley
48:38
4 orange : 5 soda
Sandy Lane
48:57
4 to 5
jackie
48:58
sorry I lost connection
Lisa Riggs
49:14
4:5
Amanda Brame
49:15
4 to 5 is orange.
Julie Adams
49:19
The second one...it's stonger! closer to being all orange, or closer to 1 whole.
Maggie
49:35
75% vs 80% so the 4/5 is orangier (that may not be a word)
Deron Hitch
49:58
I thought about it as parts to the whole. And it is a lot closer when you compare it that way
Deron Hitch
50:20
3:7 to 4:9 is 43% to 44%
Shelby Tucker
51:14
4:5 is stronger-- built up to compare common numerator (orange) 12:15 as compared to 12:16.
Lesley Holley
51:30
3 of 7 parts vs 4 of 5 parts
Lisa Riggs
54:01
What a treasure Kelly!
Julie Adams
54:10
Wow! Now I am hungry and thirsty! What a treasure!
Julie Adams
54:51
Do you want thick or thin brownies?
jackie
54:58
sorry again...keep losing connection
Deron Hitch
55:30
The volume of the required pan is 128 and the volume of your pan is 234. That is close to twice as large, so I would recommend double the recipe
Haley Hall
55:36
Need to double it. Thinking from a cooks point of view.
Lisa Riggs
55:37
I would decrease the bake time
Julie Adams
55:50
I would double it!
Cindy Aossey
55:57
Compare the area of each pan - the 8x8 is 64 and the 9 x 13 pan is 117. It's approximately double.
Sandy Lane
56:14
Thinking area....the 9 x 13 is 1.8 larger
Amanda Brame
56:43
double it, or buy a new pan..hehe
Sandy Lane
56:46
I would double
Julie Adams
56:47
This is a life skill I missed! LOL!
Haley Hall
57:09
Everyday
Dee Crescitelli
57:19
Julie. I need to bake with you sometime when we can be in the same space!
Deron Hitch
57:45
My wife asked me a question about this the other day about diluting bleach for a cleaning spray, and it was 1 part per 100
Dee Crescitelli
59:26
I love this! Cool color mixing!
Lisa Riggs
59:43
art
Cindy Aossey
59:50
Wow - that is a great visualization!
Lisa Riggs
01:02:42
Great job Kelly! I loved all the real world applications!
Lesley Holley
01:02:43
Thank you so much!!!! Awesome
Monique Greene
01:02:51
thank you so much, love the interactive links
Julie Adams
01:03:03
I will be trying this with my Tristan! Thanks, Kelly for the real life math! Dee- I will welcome the baking lessons!! Have a great afternoon!
Joy
01:03:03
Thanks so much! Great job Kelly!!!!
jackie
01:03:04
Wonderful! Loved it!! Interesting
Cindy Aossey
01:03:04
Wonderful! I love the resources!
Sandy Lane
01:03:05
You are the best! Thank you!
Bobbie Fryman
01:03:09
Thank you for the reminder to SLOW DOWN and that LESS IS MORE.
Ellen Mabe
01:03:11
Thanks!!! You did a great job! I miss you!!
Shelby Tucker
01:03:14
Thank you!
Deron Hitch
01:03:25
Thank you so much! I've been enjoying these so much this week! Breaking up the NTI
Carrie Riley
01:03:26
Thanks for all the good info & resources!!
Juaacklyn Cunningham
01:03:38
Thank you! I love learning about new resources
Bonny Davenport
01:03:39
Awesome! Loved the visuals with technology and connections to real life.